Działka z brakiem dostępu do drogi publicznej – jak to rozwiązać?

Działka bez dostępu do drogi dojazdowej a warunki zabudowy (WZ).

Myślisz o zakupie pięknej widokowej działki, czy też odziedziczyłeś działkę w ustronnym miejscu? A może Twoja nieruchomość znajduje się w kolejnej linii zabudowy i nie ma drogi dojazdowej?

Nie martw się nie jesteś jedyny. Taki problem da się rozwiązać, ale wymaga nieco zachodu. Zobacz niżej.

Czym jest droga publiczna?

Przykład:
Precyzyjna definicja drogi publicznej jest ujęta w treści ustawy o drogach publicznych, zgodnie z którą jest to szlak drogowy, który zalicza się do jednej z kategorii dróg (krajowej, wojewódzkiej, powiatowej czy gminnej), z której może swobodnie korzystać każdy. Z drogi publicznej należy korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem, ale uwaga na pewne ograniczenia i wyjątki określone w obowiązujących przepisach, tj. np. waga pojazdu, czy jego wielkość. W przypadku domów jednorodzinnych problem ten w zasadzie nie istnieje. Co do zasady również za korzystanie z drogi publicznej nie trzeba uiszczać opłat. Inaczej ma się sytuacja z drogą stanowiącą służebność drogową.

Brak dostępu do drogi publicznej – jak to rozwiązać?

  1. umowne ustanowienie służebności drogi koniecznej
  2.  droga sądowa

Z treści przepisu art. 2 pkt 14 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że ustawodawca ustalił, że jeżeli jest mowa o dostępie do drogi publicznej – należy przez to rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie służebności drogowej.

UPRZEJME SĄSIEDZTWO – umowne ustanowienie służebności drogi koniecznej

Opcja ta jest optymistyczna i związana z najmniejszym wysiłkiem. Warunkiem koniecznym jest jednak zgoda sąsiadów na przeprowadzenie drogi po ich działkach. Sąsiad, który godzi się na udostępnienie fragmentu swojej działki pod wytyczne przez geodetę drogi prowadzącej do naszej działki to niestety jednak rzadkość.

Takie rozwiązanie wymaga skierowania się do kancelarii notarialnej celem podpisania umowy w formie aktu notarialnego. Następnie konieczne jest odnotowanie ustanowienia drogi w księgach wieczystych obu nieruchomości. Uprzejmy sąsiad ma prawo do żądania wynagrodzenia za korzystanie z fragmentu jego działki, co należy koniecznie ustalić przed podpisaniem aktu notarialnego, podobnie jak kwestie dbania o stan takiej drogi.

Jeżeli jednak sąsiad nie wyrazi zgody dobrowolnie, konieczne jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.

DROGA SĄDOWA: Służebność drogi koniecznej

W przypadku, kiedy nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej konieczne jest ustanowienie służebności drogi koniecznej (art. 145 kodeksu cywilnego).

Brak dojazdu do drogi publicznej to niewątpliwie duży problem i bez ustanowienia służebności drogi koniecznej nie można złożyć zgodnego z prawdą wniosku o zapewnieniu faktycznego dostępu do drogi publicznej.

Co to oznacza?Brak takiego zapewnienia, spowoduje brak możliwości uzyskania pozwolenia na budowę.

Jest na to sposób:

Taka sytuacja wymaga od właściciela działki skierowania do Sądu wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej przebiegającej przez działki sąsiadujące.

Konieczne jest uiszczenie opłaty sądowej oraz sporządzenie takiego wniosku. Do takiego wniosku należy dołączyć wypisy z rejestru gruntów, ksiąg wieczystych wszystkich działek, przez które przebiegać ma droga oraz dokumenty naszej działki. Ponadto we wniosku należy wskazać przebieg drogi z uwzględnieniem faktu, że powinna ona w jak najmniejszym stopniu obciążać sąsiednie działki.


Często jednak sprawy takie nie należą do najłatwiejszych – dlatego warto w tej kwestii porozmawiać ze specjalistą www.terranest.pl , który doradzi jakie rozwiązanie będzie najlepsze i najtańsze.

 

Czy możliwe jest otrzymanie pozwolenia na budowę i sprzedaż gruntu bez dojazdu?

Jeżeli jesteś właścicielem problematycznej działki bez przejazdu do drogi publicznej i chcesz ją sprzedać? To niestety działka taka ma poważną wadę prawną i fizyczną.

Koniecznie należy o tym fakcie poinformować kupującego, gdyż w przeciwnym wypadku może on powołać się na ten fakt w ramach rękojmi – co będzie dla sprzedającego dużym problemem prawnym.

Ponadto należy pamiętać, że nawet jeżeli obie strony godzą się na taką sprzedaż, to działka taka będzie znacznie tańsza niż taka posiadająca dostęp do drogi.

Dlatego warto ten problem rozwiązać zanim zdecydujemy się na jej sprzedaż.

Udostępnij
Treść artykułu
Zobacz więcej
Inne wpisy
Jesteś zainteresowany?

Zapraszamy do kontaktu z Biurem Nieruchomości TerraNest

Numer telefonu

+48 721 800 712

Adres E-mail

biuro@terranest.pl