Czy można sprzedać mieszkanie lub dom z hipoteką?
Masz dom lub mieszkania z hipoteką, a zależy Ci na jego sprzedaży? A może chciałbyś kupić taką nieruchomość, ale nie wiesz czy to bezpieczne?
Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule.
Po pierwsze odpowiedź na pytanie czy można sprzedać lub kupić nieruchomość z hipoteką, odpowiedź brzmi: TAK.
O co chodzi z hipoteką?
Warto wiedzieć, że tzw. kredyt hipoteczny to nie leasing i dzięki temu właścicielem takiej nieruchomości jest kredytobiorca a nie bank. Ma to swoje odzwierciedlenie w treści księgi wieczystej w dziale II – własność.
Dlatego kredytobiorca jak każdy właściciel może taką nieruchomością dysponować, w tym ją sprzedać, wynająć lub dzierżawić.
Jednakże w księdze wieczystej znajduje się zapis o fakcie obciążenia nieruchomości kredytem hipotecznym do określonej kwoty. Taki wpis widnieje w dziale IV księgi wieczystej. Wpis ten jest zabezpieczeniem spłaty kredytu. Ma to znaczenie o tyle, że o planowanej transakcji należy poinformować bank. Podobnie o fakcie istnienia wpisu o obciążeniu nieruchomości hipoteką należy poinformować zainteresowanego kupca.
Co zrobić, aby sprzedaż nieruchomości z hipoteką była zabezpieczona prawnie?
Sama transakcja wygląda niemalże identycznie jak każda inna sprzedaż nieruchomości, tj. musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Trzeba jednak pamiętać, że przy obciążeniu hipotecznym należy dopełnić dodatkowych formalności, tj. konieczność dokonania rozliczenia z bankiem udzielającym kredytu, a także dokonać zwolnienia nieruchomości z hipoteki.
Dlatego aby taka transakcja przebiegła bezpiecznie i bezproblemowo należy przygotować dokumenty, takie jak:
- Zaświadczenie z banku co do warunków wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego – powinno się w nim znaleźć m.in. aktualne saldo zadłużenia, wysokość hipoteki oraz numer rachunku do spłaty kredytu;
- Promesa z banku o tym, że po spłacie kredytu dojdzie do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej.
Najczęściej stanowi element w/w zaświadczenie i jest ważne 30 dni - Dokument stwierdzający prawo własności do nieruchomości, czyli odpis aktu notarialnego na mocy którego nabyłeś tą nieruchomość;
- Zaświadczenie o braku zadłużenia z tytułu czynszu do spółdzielni lub wspólnoty, jeżeli sprzedaż dotyczy mieszkania lub lokalu użytkowego;
- Zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich osób z nieruchomości,
- Dokument potwierdzający brak zaległości z tytułu z podatku od nieruchomości
Czy potrzebuje zgody banku na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką?
Zgoda banku na samą sprzedaż domu lub mieszkania z hipoteką nie jest wymagana, chyba że na kredycie widnieją jakieś zaległości. W takim przypadku musisz się spodziewać, że bank może żądać najpierw uregulowania wszystkich zaległości. Istnieje też możliwość, że bank może się nie zgodzić na sprzedaż nieruchomości, jeżeli cena sprzedaż nie pokryje w całości pozostałego do spłaty kredytu. W tym przypadku sprzedający musi udowodnić, że posiada pozostałe środki na spłatę kredytu w całości.
Jeżeli wszystkie powyższe warunki są spełnione to bank co do zasady nie może zabronić Ci sprzedaży takiej nieruchomości, ale musisz poinformować go o planowanej transakcji, aby uzyskać wskazaną wyżej promesę i otrzymać zaświadczenie o aktualnym saldzie zadłużenia.
Dokumenty te musisz przedłożyć notariuszowi przed jego podpisaniem, bo inaczej nie dojdzie do skutecznej sprzedaży.
Podsumowując, sprzedaż czy zakup mieszkania obciążonego hipoteką jest możliwy i bezpieczny pod warunkiem, że dopełnisz wszystkich wskazanych wyżej formalności i uzyskasz powyższe dokumenty.
Jeżeli potrzebuje wsparcia w takiej transakcji skontaktuj się z nami a pomożemy Ci bezpiecznie i bezproblemowo załatwić taką sprawę.
W jakich innych sprawach możemy Ci pomóc?
Treść artykułu
Inne wpisy
Czy można sprzedać mieszkanie lub dom z hipoteką?
Masz dom lub mieszkanie z hipoteką i chcesz je sprzedać? A może chciałbyś kupić taką nieruchomość, ale nie wiesz czy to bezpieczne? Doradzamy
Obciążenie nieruchomości – co to jest i jak może wpłynąć na jej zakup?
Poniżej omówimy, czym jest obciążenie nieruchomości, jakie są jego rodzaje oraz jak może wpłynąć na plany związane z zakupem nieruchomości.
Działka z brakiem dostępu do drogi publicznej – jak to rozwiązać?
Myślisz o zakupie pięknej widokowej działki, czy też odziedziczyłeś działkę w ustronnym miejscu? A może Twoja nieruchomość znajduje się w kolejnej linii zabudowy i nie ma drogi dojazdowej? Taki problem da się rozwiązać, ale wymaga nieco zachodu.
Uciążliwi lokatorzy? Poznaj sposoby jak sobie z nimi radzić.
Słyszałeś historie o uciążliwych lokatorach, które odstraszają Cię od wynajmu? Doradzimy Ci, jak uniknąć problemów z najemcami na start. Nasze 4 sposoby na rozwiązaniu problemów z uciążliwymi Lokatorami w mieszkaniu.
Jesteś zainteresowany?
Zapraszamy do kontaktu z Biurem Nieruchomości TerraNest