Odziedziczyłeś udział w nieruchomości i nie wiesz co dalej? Oto co możesz zrobić
Odziedziczyłeś udział w nieruchomości? Obawiasz się czy zmarły nie zostawił długów a nieruchomości nie czeka licytacja komornicza? Czy wiesz, że możesz sprzedać swój udział w spadku?
Słowo SPADEK dzisiaj nieodmiennie kojarzy się z koniecznością wieloletniej batalii sądowej i niemałych kosztów oraz nerwów. Oczywiście może się zdarzyć, że znana jedynie z legend ciocia Gosia z USA zapisała nam w testamencie ranczo w Utah, ale to przypadek jeden na milion 🙂
Najczęściej jednak spadkobiercy decydują się na odrzucenie spadku, myśląc że to jest jedyny sposób załatwienia sprawy, jeżeli dodatkowo masz podejrzenia, że oprócz majątku dziedziczysz też długi.
W takiej sytuacji jednak pozbywamy się też możliwości zarobienia na takim udziale.
Dlaczego zatem nie sprzedać tego prawa do spadku, jednocześnie pozbyć się problemu i całkiem nieźle na tym zarobić?
Sprzedaż udziału w spadku: Jak to wygląda?
Przykład:
Troje rodzeństwa dowiaduje się o śmierci swojej ciotki (siostry swojej mamy), która wiele lat temu wyjechała do Niemiec i słuch po niej zaginął.
Niestety ich mama również od wielu lat nie żyje, podobnie, jak ich dziadkowie i nie wiadomo nawet ile lat miała zmarła ciotka, ani czy miała dzieci. Okazuje się jednak, że wiele lat temu zaciągnęła pożyczkę w lokalnym banku i ten bank występuje o stwierdzenie nabycia spadku, bo chce uzyskać spłatę pożyczki od spadkobierców zmarłej, a jak się okazuje była ona właścicielką niewielkiej kawalerki w sąsiednim mieście.
Z uwagi na kolejność dziedziczenia ustawowego rodzeństwo okazuje się jedynymi powołanymi do spadku i Sąd wzywa ich do udziału w sprawie. Żadne z nich nie ma wiedzy o zmarłej, czy miała męża albo dzieci, ani tym bardziej, czy poza tą kawalerką miała jakiś majątek. Tak naprawdę nie wiedzą nawet ile obecnie wynosi dług wobec banku. Co więcej, wartość kawalerki podzielona na 3 osoby nie wygląda zbyt kusząco, a rodzeństwo od pewnych felernych imienin nie rozmawia ze sobą od przeszło 6 lat.
To tylko jeden z przypadków, kiedy warto rozważyć sprzedaż swojego udziału (w tym przypadku 1/3 części) w spadku. Odpada wtedy konieczność uczestnictwa w sprawie sądowej, ponoszenia kosztów i oszczędza nerwy.
- jeszcze przed przeprowadzeniem sprawy spadkowej,
- już w trakcie sprawy spadkowej,
- nawet po przeprowadzeniu sprawy spadkowej.
- jeszcze przed przeprowadzeniem sprawy spadkowej,
- już w trakcie sprawy spadkowej,
- nawet po przeprowadzeniu sprawy spadkowej.
Co o takiej sytuacji mówi prawo?
W świetle przepisów kodeksu cywilnego, m.in. art. 1051 i następne, każdy spadkobierca ma prawo zadysponować swoim spadkiem wedle uznania. Dlatego prawo do spadku można np. sprzedać albo darować. Sprzedać można cały udział w spadku albo jego część. Co więcej sprzedać udział w spadku może każdy ze spadkobierców z osobna albo wszyscy wspólnie. Otwiera to przed spadkobiercami zupełnie nowe możliwości rozporządzania swoim udziałem w spadku.
Co ważne, nie musisz uzyskać zgody na taką sprzedaż od innych spadkobierców, ale może być ona ograniczona przez zapisy w testamencie, jeżeli nabywasz spadek na podstawie testamentu.
Sprzedaż udziałów w spadku a odpowiedzialność za długi
Musisz jednak wiedzieć, że zgodnie z art. 1055 § 1 k.c. kupujący udział w spadku (nabywca) ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co sprzedający udział w spadku (zbywca). Ich odpowiedzialność względem wierzycieli (w naszym przypadku bank) jest solidarna.
Co oznacza, że nawet gdy spadkobierca dokona zbycia spadku, wierzyciel spadkowy będzie mógł domagać się od niego zapłaty należnego mu długu. Ważne jest, że strony umowy kupna/ sprzedaży udziału w spadku nie mogą wyłączyć stosowania tej regulacji.
Na zasadzie tzw. sukcesji uniwersalnej, nabywca spadku uzyskuje wszelkie korzyści i przejmuje wszelkie ciężary wynikające z dziedziczenia przez zbywcę (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 2020 r., sygn. akt I OSK 988/1).
Natomiast, o ile nie ma odmiennej umowy, kupujący udział w spadku odpowiada wobec sprzedającego za to, że wierzyciele nie będą domagać się od niego spłaty długów spadkowych.
Chodzi w tym przypadku o wewnętrzną relację między zbywcą a nabywcą spadku. To oznacza, że chodzi o relację między sprzedającym a kupującym spadek.
W sytuacji, gdyby sprzedający spadek musiał spłacić długi, to – o ile umowa nie stanowi inaczej – będzie miał prawo domagać się zwrotu pieniędzy od kupującego.
Podsumowując istnieje możliwość sprzedaży swojego udziału w spadku w całości lub w części ale nie wyłącza to w całości odpowiedzialności za długi spadkowe.
Treść artykułu
Inne wpisy
Działka z brakiem dostępu do drogi publicznej – jak to rozwiązać?
Myślisz o zakupie pięknej widokowej działki, czy też odziedziczyłeś działkę w ustronnym miejscu? A może Twoja nieruchomość znajduje się w kolejnej linii zabudowy i nie ma drogi dojazdowej? Taki problem da się rozwiązać, ale wymaga nieco zachodu.
Uciążliwi lokatorzy? Poznaj sposoby jak sobie z nimi radzić.
Słyszałeś historie o uciążliwych lokatorach, które odstraszają Cię od wynajmu? Doradzimy Ci, jak uniknąć problemów z najemcami na start. Nasze 4 sposoby na rozwiązaniu problemów z uciążliwymi Lokatorami w mieszkaniu.
Odziedziczyłeś udział w nieruchomości i nie wiesz co dalej? Oto co możesz zrobić
Odziedziczyłeś udział w nieruchomości? Obawiasz się czy zmarły nie zostawił długów? Czy wiesz, że możesz sprzedać swój udział w spadku? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się co zrobić z TerraNest!
Jesteś zainteresowany?
Zapraszamy do kontaktu z Biurem Nieruchomości TerraNest